Kliky – obyčejný, ale účinný cvik s mnoha modifikacemi

Pokud vás unavuje cvičit svoje tricepsy jen pomocí činek a strojů, vraťte se k začátkům! Klasický klik není přežitek. Naopak, cvičení s vlastní vahou může pomoci nejen těm, kteří touží jen zesílit, ale i těm, kteří chtějí navýšit svalový objem. Přestože pro nárůst svalů je zapotřebí je zatížit mnohem více, tak i bodybuilder nebude litovat, když zařadí obyčejné kliky. Svaly dostanou nový impuls a po návratu k „železu“ tak mohou znovu začít růst.
Pokud se cvičením opravdu začínáte a nevíte, jak na klik (jakkoliv je to nemožné, neboť kliky jsou nedílnou součástí tělocviku základních škol), pak věnujte pozornost následujícím řádkům.
kliky na silnici
Výchozí poloha pro klik je vzpor ležmo. Lehněte si na podložku a opřete se o natažené ruce. Dbejte na to, aby vaše tělo vytvořilo pozici plank (prkno). Toho docílíte zpevněním středu těla, aktivní kontrakcí hý6dových svalů. Podsaďte pánev. Snažte se udržovat lokty ne úplně propnuté. Tzv. „zamykání“ kloubů totiž výrazně přetěžuje chrupavky, vazy a svalové úpony, z čehož by tak mohla plynout později bolest. Cvik zahajujeme pasivní akcí. Pasivní ale jen co se týká překonávání odporu, který tvoří jen gravitace. Svaly by měli při flexi v loktech aktivně brzdit pohyb. Pokračujeme tak nízko, abychom se prsními svaly dotkli podložky. Ihned následuje aktivní fáze – extenze v loketních kloubech.
Dbejte na to, abyste se vyhnuli následujícím chybám:
1.       Při pohybu dolů se nadechujte, nahoru vydechujte.
2.       Nepropínejte v horní pozici lokty – hrozí zranění.
3.       Neprohýbejte se v zádech ani na jednu stranu – buďte rovní jako prkno.
4.       Celý pohyb veďte plynule a aktivně.
posilování paží
Svalstvo, které zapojujeme, spadá především do horní poloviny těla, nicméně jsou aktivně zapojeny segmenty středu i dolní poloviny. Většinu práce odvádí m. triceps brachii (trojhlavý sval pažní) a m. pectoralis major et minor (velký a malý prsní sval). O tom, který z těchto svalů přebírá většinu práce, rozhoduje šířka rozestupu paží. Čím blíže jsou u sebe, tím více zatěžujeme tricepsy, čím dále tím více práce zbývá na prsní svaly.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup