Ekonomika

Lze získat hypotéku bez vlastních úspor?

Jak získat hypotéku? Na hypotéku cílí řada mladých lidí, kteří si chtějí splnit sen o vlastním bydlení. Tady ovšem nastává jeden zásadní problém, který je zapotřebí zmínit. Ke schválení hypotéky je zapotřebí zaplatit minimálně 10% z ceny nemovitosti z vlastní kapsy. Pro mnohé tak velký finanční obnos může být překážkou. A přestože oficiální formou většina poskytovatelů takovou možnost nenabízí, přesto je možné najít několik způsobů, jak na hypotéku bez vlastních úspor přeci jenom dosáhnout. Znáte je všechny?

klíče od domu

Není to zase tak dlouho, kdy bylo možné o hypotéku zažádat bez nutnosti vlastních finančních úspor. Hypoteční úvěr na danou nemovitost tak bylo možné čerpat ze 100%. Pořídit si nemovitost bylo tedy daleko jednodušší, klient si půjčil celou částku na koupi nemovitosti a nebylo potřeba čekat, než se v rodinném rozpočtu ušetří mnohdy i několik set tisíc korun.

Vše se ale změnilo v roce 2016, kdy ČNB upravila podmínky tak, aby na hypoteční úvěr nedosáhl každý. V této změně zákona ale nehledejte neochotu bank půjčovat, nýbrž ochranu žadatelů před hypotečními úvěry, které by následně nebyli schopni splácet.

čtení zákona

Tato novela zákona však nechrání pouze dlužníky, ale i samotné věřitele (banky). V případě ekonomické krize by se mohli problémy s jednotlivými dlužníky nahromadit a banky by se následně ocitli v trýznivé finanční situaci. To by mělo za následek ohrožení ekonomického systému v celé zemi. Zdá se vám tento katastrofický scénář tak trochu přitažený za vlasy? Ale vůbec ne! Podobný scénář totiž měla i světová finanční krize v roce 2007.

V současné době je tedy možné hypotéku na nemovitost čerpat jen z 90% zástavní hodnoty nemovitosti. Přesto je možné dosáhnout na ní i bez vlastních úspor. Této možnosti docílíte, pokud můžete ručit více nemovitostmi nebo požádat o pomoc známe či rodinu.