Ekonomika

Komfortní bydlení v celoročních zateplených mobilních dřevostavbách

Uvažujete o pořízení mobilní dřevostavby, která vás přiblíží o kus dál k vašemu vysněnému cíli – vlastnímu objektu, tedy bydlení bez placení drahého nájemného? Pak byste měli vědět, že jde o domy zateplené a energeticky velmi úsporné.

Objekt je zateplený – tepelná izolace v mobilních domech obnáší vrstvy izolačního materiálu ze všech stran včetně podlahy a stropu a zároveň musí mít domy k dispozici okna s dvojitými skly. Je to v podstatě obdoba výstavby podkroví v rodinném či bytovém domě, kdy zateplujete šikmé i kolmé stěny např. minerální vatou. Výstavba celoročních zateplených mobilních dřevostaveb na izolačních vrstvách staví svůj úspěch a tím pádem také počítejte s tím, že nepůjde o objekt, který byste převáželi běžně po silnici, ale bude nutné jej na místo dopravit speciálními návěsy. Celoročně obyvatelné domy mohou vážit i sedm tun.

květiny na okně

Dřevostavba je nízkoenergetický objekt – domy postavené na technologii klasického zdiva jsou sice na první pohled kompaktnější, ale musí se dodatečně zateplit např. polystyrenem, aby se staly či přiblížily nízkoenergetickým stavbám. V zásadě je pak jedno, zda je uvnitř prodyšná cihla nebo tvárnice. U dřevostaveb se na vnější opláštění využívá vesměs masivní dřevo, které má velmi dobré termoizolační vlastnosti a zároveň dobře vypadá. Co se týče komfortu bydlení, pak prakticky nerozeznáte rozdíl mezi zděným domem a dřevostavbou, uvnitř mobilní dřevostavby bývá sádrokartonový obklad, který je již standardizovaným stavebním řešením v mnoha typech objektů. Mají s ním kupříkladu své zkušenosti lidé, kteří upravovali bytové jádro uvnitř tzv. okálů.

toaleta a umyvadlo

Mobilní dům vám posadí, kam si určíte – samozřejmě musíte mít připravené podloží a případně k dispozici inženýrské sítě, ale jinak je vcelku jedno, kam se dům umístí. Častokrát nahrazuje rekreační chaty, které již dosloužily, a byly koncipovány jen jako sezonní. Výhodou těchto přízemních staveb je možnost přistavět k nim pergolu a vstupní terasu k zádveří obývacího pokoje, takže si tím prodloužíte obytný prostor.