Vztahy

Protiklady se přitahují, ale může to i fungovat?

Známe to z filmů i běžného života. Dva naprosto odlišní lidé se do sebe zamilují, možná právě kvůli své rozdílnosti. Je to, jakoby se doplňovali. Ve filmech se pak jeden kvůli druhému obvykle změní, v životě to tak vždycky nechodí. Zatímco některé rozdíly mohou být osvěžující, jiné jsou zádrhelem, který nelze překonat.

káva a spojené ruce

Optimista a pesimista

Možná jste viděli animovaný film Trolové, ve kterém se spojí dva rozdílní trolíci, optimistická princezna Poppy, a bručoun Větvík. Zatímco Poppy září barvami, miluje hudbu, a vždy věří, že se svět může zlepšit, Větvík očekává od každého to nejhorší, a tak se ze strachu raději schovává v osamění. Na cestě za záchranou přátel se však sblíží, Větvík začne věřit ve štěstí, a Poppy svým optimismem zachrání situaci. V realitě to však vypadá jinak. Šťastná a optimistická dívka se zamiluje do zdánlivě tajemného chlapce, který jak se ukáže je velkým pesimistou. Zpočátku to může klapat, alespoň do doby, než optimistu nezačne štvát partnerovo neustále si stěžování, a pesimistu zase až naivně dobrá nálada, kterou optimista vždy srší. Aby takový vztah mohl mít budoucnost, budou se muset hodně snažit oba.

Zásadní rozdíly v názorech

Za zásadní rozdíly v názorech můžeme považovat takové, které jsou pro život osob určující. V tomto případě můžeme vidět rozdílný pár třeba jako vegetariána a řezníka, fanatického křesťana a ateistu, nebo vojáka a pacifistu. Ačkoliv se to může zdát divné, takových párů je spousta, jelikož chemie mezi lidmi může v počátcích vztahu přebít rozum. Později se však obvykle dostaví hádky a velké rozepře, které mohou vztah buď trvale rozvrátit, nebo se minimálně jeden z páru musí změnit. 

odvrácené cedule

Slunce a měsíc

Dalšími vztahovými rozdíly můžou být ty povahové, kdy je každý naprosto jiný, a přesto v sobě naleznou zalíbení. Něco takového můžeme vidět například ve filmu Pomáda, kdy je hlavní pár tvořen načesaným playboyem, a uhlazenou stydlivkou. Takové páry však uvidíte i na ulici, a někdy to skutečně může fungovat, pokud jsou k sobě vzájemně tolerantní, a nesnaží se jeden druhého příliš změnit. Tyto rozdílnosti však mohou vést k až toxickým vztahům, nebo jejich konci.