V dnešní pozdně moderní společnosti, kde převládají pojmy jako digitalizace, online prostředí a virtuální realita, se může zdát, že klasické knihy ve smyslu krásné literatury již nemají své místo a jsou na ústupu, obdobně jako tištěné časopisy a především noviny. Právě ty nahrazuje rychlé a neustále aktualizované zpravodajství na internetových portálech, kde se čtenáři může přiblížit situace také pomocí přesvědčivých audiovizuálních prvků.
Knihy však mají stále velkou hodnotu a mohou společnosti stále nabídnout cenné množství podnětů, je přitom pouze na nás, co prostřednictvím četby získáme. Přitom je jedno, zda dáme přednost tradiční knize v tištěné podobě, či její elektronické obdobě, kdy jsou čtečky běžně dostupné a nabízí jisté výhody.
Únik z všednosti
Četba jako taková nabízí poměrně účinnou formu úniku z reality a navození pocitu relaxace. Přejete-li si, abyste se na okamžik ocitli daleko a zanechali za sebou veškeré trable a těžkosti všedních dní, není nic snazšího než se pořádně začít do poutavého příběhu. Kouzlo pak spočívá zejména v tom, že je zcela jedno, kde se nacházíte. Ať už cestujete tramvají z práce nebo ležíte v posteli a nemůžete usnout, knihu můžete otevřít jednoduše kdekoliv. Lze zaručit, že po pár minutách přijdete na zcela jiné myšlenky.
Díky četbě textu dochází rovněž k posilování vaší představivosti a fantazie, tedy dovednostních stránek, které jsou nejsilnější v dětství a během vývoje a následně slábnou, jelikož v dospělosti již nejsou s takovou frekvencí využívány.
Knihy jsou i úžasným nástrojem, jak významně rozšířit slovní zásobu, vylepšit své vyjadřovací schopnosti a rovněž stylistické dovednosti. Zapomínat nelze ani na rozvoj kritického myšlení a memorizace údajů. Jde také o výborný způsob, jak pomoci dítěti s gramatikou či se schopností porozumění textu. A to vše nenásilnou a zábavnou formou.